2012. augusztus 6., hétfő
Van aki sikítozva jön oda... avagy a Váci Vigalom képekben
Szeretek kapcsolatot teremteni és elbeszélgetni, új ötleteket gyűjteni. Minden egyes vásározás után feltöltődve jövünk haza, mert látjuk, hogy örömet okozunk az embereknek a termékeinkkel.
Van aki - szó szerint - sikítozva jön oda és nem tud betelni pl. a pulya-tutyi látványával.
Van, aki úgy jön oda, hogy jaj, de jó ötlet, ezt én is meg tudom otthon hímezni, vagy megkérem a Nagyimat. Ezeknek csak örülünk, hiszen a missziónk erről szól!
De van olyan, aki ránk fintorog és meg se áll, mert azt hiszi, hogy mi is olyan divat-őrültek vagyunk, mint manapság azok, aki a népi hímzéseket elvetemült módon, olyan helyekre festik fel, ami szégyenletes, csak mert ugye divat...
Én úgy érzem, sőt úgy is van, mi több vagyunk, mint divat. Mi a jövő számára szeretnénk egy értékátadó múlt lenni és újból életre kelteni azt, ami a minék!
És akkor jöjjön egy kis ízelítő a vásárból:
2012. július 25., szerda
Váci Világi Vigalom
Idén rendezik meg a 20. Váci Világi Vigalom elnevezésű kulturális és művészeti fesztivált.
Nagy örömünkre, mi is bemutatkozhatunk a kézműves vásár forgatagában.
Milyen is ez a Vigalom?
Az ország minden tájáról érkeznek művészek erre a pár napra és színes programokkal várják a fesztivált kedvelőket. A három nap során bőven lesz alkalom vigadni, hiszen a zene kedvelőinek és a képzőművészet rajongóit is sok program várja.
A gyermekeknek is kedveskednek a rendezvény szervezői: Katáng koncert, kézműves foglalkozások, bábelőadás és számos izgalmasnak ígérkező műsor várja a legkisebbeket.
A város erre a három napra az örömteli találkozások városa lesz, reméljük, hogy a pulyaruha is emeli a város színvonalas programjainak sorát és sok új rajongóval találkozhatunk!
Várunk Benneteket!!!
2012. július 6., péntek
Volt egy kicsi kakasom....
Ajánlottam neki a rózsás fehér pólónkat, ami ideális a hétköznapokra, de akár alkalomra is megállja a helyét. Beszélgetésbe elegyedtünk, megkérdeztem tőle, honnét jött, hogy töri a magyart. Akkor mesélte, hogy 13 éves korában hagyta el az országot, Angliába ment, aztán onnét a Bahamákra. Ott él már 30 éve!
A kisunokája is ott lakik, aki a póló büszke tulajdonosa lesz.
De mi még büszkébbek vagyunk, hogy Japán, Németország, Svájc után a Bahamákon is lesz egy gyerek, aki PULYARUHÁBAN jár!! :)
2012. június 19., kedd
Termékfotózás
Azt gondoltam, hogy egy óra elég is lesz, hipp-hopp, Cili készít pár klassz kis képet a rucikról és már otthon is vagyok, kevergetem a tejpépet Pityusnak.
Na, aztán a valóság nagyon is más volt. Cili klassz "kis" műtermébe beszabadulva a szabóbabák uralták a teret a lámpák mellett, na meg persze a pulyaruhák.... Három órán keresztül ruhák fel, ruhák le.... minden ruha minimum 3 szögből fotózva nem kis megterhelést jelentett, főleg Cili hátának. Kattogott a gép a pulyaruhák megelevenedve táncoltak a babákon....
Mindketten azonos véleményen voltunk, hogy azért így mégis más terméket fotózni, mintha a földön olyan kis szerencsétlenül ki lennének terítve. A szabóbabák csodaszépen kitöltötték a kötényruhákat, kötényeket, polókat, blúzokat, szoknyákat.
Az Anyaruhák se maradhattak ki, ebből láttok most egy kis ízelítőt.
A nyári gyerekruhák premierje pedig, pár nap múlva már látható a webshopban!
2012. június 12., kedd
Megható vallomás egy matyó asszonytól, mit jelent neki a matyóság
Reneszánszát éli a népi hímzés, de vajon tudjuk el, hogy mit jelent a matyó kultúra örökösének lenni? A májusi Mezőkövesdi Újságban olvastam ezt a cikket egy matyó asszonyról, hogy mit jelent neki a matyóság.
Nagyon meghatott példamutató hazaszeretete, alábbiakban megosztom ezt az írást Veletek is!
Mit jelent számomra a matyó kultúra örökösének lenni?
„Nem tudhatom,hogy másnak e tájék mit jelent…”
/Radnóti Miklós/
„Érezték már Önök a magyar himnusz felhangzásakor azt a szívszorító érzést, amely könnyeket csal még az edzett sportolók szemébe is?
Vagy azt az örömet, amikor a magyar zászló színeit felismerik a tömegben akár a csíksomlyói búcsú sokaságában, akár a római Szent Péter tér soknemzetiségű tömegében? Ilyen érzés nekem, ha Kövesdről hallok, látok valamilyen híradást vagy beszélnek róla.
De elég az is, ha megkérdezik, hová való vagyok. Tősgyökeres matyó vagyok. Tudatában vagyok jellegzetes beszédünknek, szóhasználatunknak, de soha sem fordult meg az agyamban ennek eltitkolása.
18 évesen, az akkori, kirajzással” Miskolcra kerültem dolgozni. Semmi tapasztalat, semmi önállóság, hiszen addig vonatot is csak az állomáson láttam. Nem egyedül voltam: korosztályom az 50-es években ott keresett munkát, hogy segíthesse az akkorra fenekestül felfordult paraszti, családi gazdaságot. Emlékszem, mindenki „Matyónak” nevezett.
Értettem is róla, soha sértőnek nem találtam, de bennem volt, hogy elismerést, megbecsülést szerezzek matyóságomnak, szülőfalumnak. Szebb települést akkor is, most is látok, de a hazatérés mindig megdobogtatja a szívem. A matyó kultúra, mentalitás – véleményem szerint– nemcsak a hímzésben gyökeredzik, nyilvánul meg, hanem az egész gondolkodásmódunkban, tartásunkban.
Annak a népcsoportnak, aki a szegénységet úgy élte, mint őseink a summásságot, a nincstelenséget, kell hogy legyen egy belső tartása, egy jövőképe, amely segíti.
Hiszen hogy készíthették volna 6-7 hónapi idegenben (urasági földeken, Németországban) töltött kemény munka után a téli időben a szebbnél-szebb surcokat, lityákat, szoknyákat saját részre és a kereskedőknek – így téve híressé a cifra matyó hímzést?
Nem volt ehhez előképzés, szaktanfolyam. Szinte minden matyó lánynak, asszonynak az ujjában volt a tehetség, fejében a színérzék. Pompás öltözetük bizonyos testtartást követelt: egyenes hátat, vékony derekat, ringó járást és viselkedést. Én is alig vártam a fiatal felnőttkort, hogy a szokásoknak megfelelően öltözzem, karulni és cuháréba járjak. Nem adatott meg.
Nagyot változott a világ 1945 után. Nehéz volt megélni a paraszti gazdaságból és a „kétlaki” élet változást hozott az öltözködésben is. Olcsóbb, könnyebb volt a viganyó. Nem is volt olyan feltűnő az idegenben, amikor kirajzottunk munkát keresni a nagyvárosokba. Új helyzet volt sokunknak, de a „nyakas matyók” nem hagyták magukat. Summásként is híresen jól dolgoztak, itt is megmutatták akaratukat, leleményességüket. A vasúti krampácsolásból, gyári munkából kitörtek, tanultak esti és levelező tanfolyamokon és egy évtized múltán felelős beosztásokban és jó szakemberekként dolgoztak. Jó ajánlólevél volt a kövesdi matyó származás. Szólnom kell a matyók természetéről is, nemcsak a szorgalmáról.
A nagycsalád– nem volt ritka a 4-6 gyerek – összetartásra, toleranciára,az idősek és idegenek tiszteletére, vendégszeretetre nevelt. Könnyen barátkoztak, beilleszkedtek, bár szokásaikhoz ragaszkodtak. Beszédünk ma is ízes, jellegzetes, hiszen sok olyan szót használunk, ami már a nem is olyan messze vidéken is ismeretlen...
....Sokan nem tudhatják honnan indultunk, miből lettünk olyanok amilyenek vagyunk. Ezért is tartom fontosnak, hogy törődjünk múltunkkal, annak minden irányával. Ismertessük meg gyermekeinkkel, ifjúságunkkal akár szervezetten, akár spontán, vagy a technika segítségével. Nyíltan beszéljünk a „cifra
nyomorúságunkról”, a summásságról, régi szokásainkról, a rólunk írt, akkori állapotokat bemutató cikkekről, könyvekről (Dala J., Erdélyi T., Bán J., Pető M.,Fügedi M. stb.).
Azokat az időket, állapotokat megismerve jobban tudjuk– és tudják a fiatalok értékelni a fejlődést, vissza tudjuk hozni az akkori értékeket, összetartó erőt, és büszkék lehetünk. Mert kell, hogy büszkék legyünk matyóságunkra.
Kirsch Györgyné
/Mezőkövesdi újság –májusi számából /
2012. június 4., hétfő
Érdekes dolog ez a vásározás
2012. május 23., szerda
FACEBOOKos játékunk nyertese
http://www.youtube.com/watch?v=cre_EZgrm-k
2012. május 18., péntek
Anya-lánya kollekció
2012. május 16., szerda
Már megint ez a Matyó...
Valóban csodaszép volt, a mellette megjelenő megjegyzések is igazolták, hogy milyen népszerűségnek örvend az ötlet. De volt a bejegyzések között egy, aki azt írta, hogy miért mindig a matyó és a kalocsai hímzéssel jönnek... annyi csodaszép tájegységi hímzés van Magyarországon.
Ez tényleg elgondolkodtatott, hogy miért lett annyira népszerűek e két tájegység virágai? Miért nem népszerűsítik inkább a buzsáki, kalotaszegi vagy bármely más népi hímzést?
Mit gondoltok mi áll e népszerűség mögött?
2012. május 15., kedd
Pulyaruha a Goubán
Vasárnap (május 20-án) irány a Gozsdu udvar!!
Nem ismeritek?
A Gozsdu udvar ( www.gouba.hu )tavasztól őszig, minden vasárnap megtelik élettel. Ez egy művészpiac, amit már számos országban sikerrel működtetnek, hiszen szeretettel látogatnak ide a turisták és a helyiek egyaránt.
Lehet, hogy már jártál Rómában a Via Margutta-n vagy Londonban a Portobello Market-n, netán Velencében a Mercatino di Campo Santa Marghetita-n.
Ha még nem, nem késő! De addig is gyere el egy sétára a Budapest szívébe a Gozsdu udvarba vasárnap! Hasonló hangulatba kerülhetsz, mint a külföldi művészpiacokon, csak hazai árusok, hazai vidám utcaszínház és hazai zenés produkciók várnak.
A sok kézműves egyedi munkák között megtalálsz minket is. Keresd a PULYARUHA feliratot! Sok meglepetéssel készülünk és nem csak gyerekeknek! :)
Hol van?
VII. ker. Király utca 13. vagy megközelítheted a Dob utca 16. felől is.
2012. április 10., kedd
Élménybeszámoló a Matyó Húsvétról

A rossz idő ellenére nagy volt az érdeklődés a pulyaruha termékek iránt. Egy kis fényképes beszámolóval szeretnénk kedveskedni azoknak, akik nem tudtak eljönni Mezőkövesdre.




2012. április 6., péntek
Húsvétra
2012. április 5., csütörtök
Pulyanyuszik
2012. április 3., kedd
Matyó Húsvét programja
A legfontosabb keresztény ünnep alkalmából nagyszombati szertartáson és feltámadási körmeneten vehettek részt a hívők, majd az elkövetkezendő két napban régi szokásokban gazdag programok várják az érdeklődőket az egész városban.
A vasárnapi ünnepi Szentmise után a húsvéti főprogram mindig a Hadas városrészben kerül megrendezésre. A gyermekeknek bábelőadást, népi játékokat szerveznek, a Táncpajtában egész nap kistérségi hagyományőrzők, népdalkörök, néptánc-csoportok, zenészek, színészek műsora, gyermekprogramok hívogatják az idelátogatókat.
A Hadas városrészben eredeti állapotukban található műemlék Alkotóházakban ezen a különleges ünnepen ismét felpezsdül az élet: mesterség bemutatók, kiállítások, húsvéti hagyományőrző foglalkozások kerülnek megrendezésre.
Hétfő a húsvéti ételek szentelésével és kóstolásával veszi kezdetét.Ezen a napon felelevenedik a régi matyó locsolás, mely igen látványos eleme ennek az ünnepnek!
Végtelenül gazdag a Matyó Húsvét idei kínálata, itt igazán megtudhatjuk mit jelentett az ünnep eredeti formája nagyszüleink, dédszüleink idején!
Matyóföld szíve vár, látogass el hozzá!
tovább információk:
http://www.programturizmus.hu/tdestination-matyo-husvet-mezokovesd.html
http://mezokovesd.hu/index.php?action=showart&id=205
2012. március 31., szombat
Matyó Húsvét

Már csak 7 nap és kezdődik a
2012. március 28., szerda
Kalap
2012. március 23., péntek
Miért pont a Pulyaruha?
Manapság egyre népszerűbbek a népművészeti motívumokkal díszített tárgyak és velük a hagyomány szerepe. Új életre kelnek a régi magyar motívumok a ruhákon, ékszereken. De ritkán találkozunk hagyományőrző motívumokkal gyerekeknek szánt termékeken.
Pedig ők a legérintettebb ebben, hiszen ki más őrizné meg a régi magyar hagyományokat, mint a legifjabb generáció!
Szent Morus Tamás idézetét választottuk mottónknak: "A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása."
Ezért indult el a pulyaruha, ezt tekintjük a küldetésünknek!